Sveto u glazbi
Pitanje o tome kako se slutnja svetoga može izraziti glazbom, oduvijek nas je zanimala. O tome ćemo dakako govoriti i u seriji, pa smo u zagrebačku prvostolnicu na snimanje pozvali sjajne glazbenike: članove Zagrebačkog kvarteta i orguljaša Edmunda Andlera. Planiramo snimiti još i razgovor s mo. Goranom Končarom, umjetničkim voditeljem Zagrebačkog kvarteta, koji će, vođen tim glazbenim primjerima, govoriti o našoj temi, svetom u gazbi.Biskup Pozaić o bioetici
Jedna od tema serije biti će i pitanja zaštite i svetosti života. Tim smo povodom u prostorijama zagrebačke nadbiskupije snimili razgovor s mons. dr. Valentinom Pozaićem, pomoćnim biskupom zagrebačkim.S J. Moltmannom o raspetom i uskrslom Kristu
Izuzetnom susretljivošću jednog od najvažnijih svjetskih teologa, prof. dr. Jürgena Moltmanna, u njegovom smo domu u Tübingenu snimili razgovor za našu seriju o teologiji Kristove muke i uskrsnuća. Prije toga, u Messkirchu smo snimali građu za one djelove naše serije koji se bave njemačkim filozofom Martinom Heideggerom.U potrazi za Svetim
Čovjek živi, traži, raste među tragovima svetoga i njima je okružen. Ovaj projekt govori o nenametljivoj, tihoj i nerijetko skrivenoj prisutnosti svetoga u čovjekovu intimnom i kulturnom prostoru. Ako je sveto doista i u razini očiju, tada se ono može osjetiti, naslutiti, dotaknuti. Približiti se tragovima svetoga - san je koji nam se učinio vrijednim svih razgovora u pripremi projekta, znanstvenog rada, putovanja, razmišljanja i zajedništava. Taj san želimo ostvariti na tri razine: filmskoj, diplomatskoj i znanstvenoj.
Stvaramo dakle film U potrazi za svetim koji se sastoji od sedam jednosatnih epizoda. Tražiti sveto bilo bi daleko lakše kada bi ono bilo opredmećeno. Ali govoreći o svetome govorimo o nematerijalnoj, duhovnoj stvarnosti koja se ne da obilježiti, ograditi i posjedovati. Stoga smo odlučili poći na izvore, na duhovna mjesta razastrta diljem svijeta gdje se ljudi osjećaju dodirnuti svetim.
Postati putnikom postalo je preduvjet uspjeha naših nastojanja. A putnik je redovito nezaštićen, ranjiv i zbog toga neophodno ponizan. Zato je sveto putniku ipak bliže. Sveto koje treba tražiti u svijetu dobilo je za nas, putovanjem, simbolički smisao. No, kamen bez duha ne može odražavati sveto. Zato nastojimo mnogo razgovarati s učenim i jednostavnim ljudima koji su i sami, svjesno ili ne, tražitelji svetoga. Krenuvši, shvatili smo da ta potraga uključuje i poziv da se svetome stavimo na raspolaganje te da ga prepoznajemo i u toj dobroti drugih. Pored svih materijalnih dobara uloženih u ovaj projekt kao i nada da ćemo ostvariti sve zacrtano - ta je dobrota i zajedništvo - najvrijednija baština ovog projekta.
Diplomatski izazov potrage za svetim jest u pokušaju da se na nov način rasvijetle diplomatski odnosi Republike Hrvatske i Svete Stolice. Želimo stvoriti multimedijalnu enciklopediju tih bogatih odnosa imajući na umu dvije misli. Držimo naime da je makar i malen doprinos razumijevanju tih odnosa vrijedan velikoga truda. S druge strane, u taj je trud utkano i osobito poštovanje prema drevnim vezama Hrvata s Apostolskom stolicom.
Konačno, držimo da cjelovita slika o našoj potrazi za svetim može biti stvorena tek ukoliko se popularnoj i stručnoj razini te potrage pridoda i ona treća - znanstvena. Knjiga U potrazi za svetim pratit će projekt pokušavajući ukazati da se izrečeno u filmu temelji na znanstveno-teorijskim dosezima koji žele biti poticaj za nove, buduće korake. Poticaj onima koji se, gledajući rezultate ovog projekta i sami osjete potaknuti da nam se pridruže u toj potrazi.
doc.dr.sc. Daniel Mišćin i Danijel Riđički o projektu