Sinajska Gora
Sinajska će gora biti jedno od mjesta na kojem će započeti naša filmska potraga za svetim. To je i logično. S tog mjesta naime još odjekuje glasoviti Božji naputak Mojsiju: “Izuj obuću, jer mjesto na kojem stojiš, sveto je tlo!”. Ne bez ozbiljna napora, popeli smo se na Sinajsku goru u ranu zoru jednog vedrog jutra. I kao da nam je Sinaj odmah uzvratio trud gotovo prekomjernom ljepotom! Ovaj je video doista samo najava spektakularnog sinajskog praskozorja što ćemo ga pokazati u seriji.
Samostan svetog Antuna
Sveti Antun pustinjak rođen je u gradu Coma u Gornjem Egiptu, nedaleko Heraclopolisa 251. godine po Kristu. S nepunih osmnaest godine ostao je bez roditelja, te se od tada sve do svoje smrti predao pustinjačkom životu. Živio je 105 godina! Živio je u pustinji nedaleko grada Anchorite, odričući se svega svjetovnoga i materijalnoga. Sveti Antun smatra se prvim pustinjakom i zečetnikom monaštva. Sahranjen je ispod drevne crkve oko koje je po njegovoj smrti podignut samostan koji tamo stoji i danas. Aleksandrijski biskup Atanazije sačinio je njegov životopis koji je postao uzorom i pozivom tisućama pustinjaka koji su krenuli stopama Svetog Antuna.
Vrteći derviši
Derviši u islamu sljedbenici su sufizma, asketskog puta potrage za Bogom podjednako poznatog po odabiru siromaštva ali i predanju kontemplaciji Svevišnjega. Sufiji ili derviši, misitici su koji korespondiraju sa siromaškim redovima unutar katoličke crkve, ili pak sadhuima, isposnicima u hinduizmu ili budizmu.
Kao sljedbenici sufizma, derviši su kroz povijest bili poznati po svojoj mudrosti, učenosti i poeziji. Vrteći derviši prikazani na ovom isječku pripadaju kairskoj bratovštini derviša. Vrtnjom se pokušava postići majdhab, ekstazu i sjedinjavanje sa Svevišnjim.