CRKVA SVETOG GROBA, Jeruzalem
Za kršćane, ovo je „svetište nad svetištima“. Od samih početaka kršćanstva, ovo je mjesto bilo osobito štovano jer ta crkva čuva sjećanje na posljednjih pet postaja križnoga puta. Tri se takva mjesta ističu na poseban način: Golgota, koja je smještena pod svodovima same crkve, kao uzvišenje na kojem se posebno časti mjesto na kojem je bio Isusov križ. Podno Golgote nalazi se kamen pomazanja, na mjestu na kojem je u skladu sa onovremenom tradicijom, pomazano tijelo Isusovo prije polaganja u grob. U bazilici je i najsvetije mjesto kršćanstva: Isusov grob. Tamo smo doista osjetili dodir svetoga. U sam grob naime može ući najviše četvero ljudi, a stotine tijekom cijelog dana čekaju ne bi li ušli tek na nekoliko sekundi I ondje se pomolili. Mi smo ondje stigli biblijski, “rano ujutro, još za mraka”, i premda to nismo planirali, splet nam je pomalo nevjerojatnih okolnosti bio toliko naklonjen das mo ondje, u samom Kristovu grobu, mogli slaviti misu Uskrsnuća Gospodinova, i to na svojem, hrvatskom jeziku. Ti su gotovo nevjerojatni trenuci snimljeni. Djelić te svete atmosfere pokazat ćemo gledateljima u posljednjoj epizodi naše serije.
CRKVA SVIH NARODA, Getsemanij, Jeruzalem
Getsemanij je maslinik u koji je Isus rado navraćao sa svojim učenicima. Postao je dakako, posebno glasovit po tome što je taj vrt mjesto Isusove smrtne muke, događaja što ga se crkva spominje u liturgiji Velikog četvrtka. Zanimljivo je da se ondje nalazi osam maslina starijih od dva tisućljeća, koje su dakle bile ondje u vrijeme tih dramatičnih događaja. Kad smo pak ušli u crkvu, shvatili smo zbog čega je zovu i „elegantna“. Prolazak sunčeva svjetla kroz lijepe ljubičaste vitraje stvara posebni, dostojanstveni i meditativni ugođaj. Postavismo si za cilj prenijeti gledateljima serije taj posebni svečani ugođaj dostojanstvene tuge i bogati niz razmišljanja što ih je u nama pobudilo to sveto mjesto.
PATER NOSTER, Jeruzalem
Svi mole ili su barem čuli za riječi: „Oče naš, koji jesi na nebesima…“. Prema predaji, to je mjesto na kojem je Isus odgovorio na molbu učenika: „Gospodine, nauči nas moliti!“ Kad stigosmo u taj lijepi vrt kojim dominira dugačak niz ploča s ispisanim riječima Gospodinove molitve na različitim jezicima, pomislismo: „Različiti jezici, a isti Duh!“ I to je zaista kozmopolitsko mjesto. Mnogi narodi svijeta mogu ovdje naći ploču s imenom svog jezika. Ploča s hrvatskim jezikom nalazi se u samom svetištu.
MASADA
U svakom slučaju, mitsko mjesto i to u dva smisla: prije svega zato što je riječ o glasovitoj tvrđavi, posljednjoj koju su Rimljani uspjeli osvojiti 73. god. po Kristu. Ona je simbol hrabrosti 967 židova koji su je branili do posljednjeg daha. No, nama je barem jednako zanimljiva činjenica da se je upravo s Masade stere vrlo lijep pogled na Mrtvo more i Moapsko gorije gdje je, u jednoj od možda najuzbudljivijih scena Starog zavjeta, Mojsije završio svoj život gledajući Obećanu zemlju u koju mu nije bilo dano ući.
BRDO BLAŽENSTAVA, Galileja
Ovo mjesto čuva uspomenu na jedno od najčitanijih novozavjetnih tekstova, i možda najljepših stranica čitavog Evanđelja. Riječ je o Isusovom govoru na gori. Ondje kao da još odjekuje: „Blago progonjenima… blago žednima i gladnima pravednosti… blago žalosnima…“. To je mjesto toliko lijepo, da nam je ondje postalo jasno da je Isus morao osvajati ne samo sadržajem i načinom svojeg govora, nego i mjestima koja je birao. S tog je brda, naime, posebno lijep pogled prema Genezaretskom jezeru.